Topic: Food sources | |
---|---|
It did get a little off-topic. And I'm not sure how to answer your question. Do they powers that be KNOW this stuff is bad, yup, I believe they do. Is it because they're trying to control whomever? I have no idea.
I know that it's far cheaper to strip something out and fill it with chemicals than it is to have the thing in it's natural state, which when you think about it makes no sense whatsoever. It's far cheaper to buy a can of green beans than to buy a bunch at the supermarket and make them yourself, not even factoring the time element into it. They wonder why there's obesity and other health problems and I think it's largely because it's cheaper to eat badly than healthily. When you're on a very limited budget, as so many people are, that 50 cent can of green beans looks better than the pound of fresh at almost $2/lb. Ditto the store brand white bread at $1/loaf as opposed to the whole grain at $3. It's a sad state of affairs. |
|
|
|
That's okay that it got off topic. I'm interested in all these things and I doubt anyone really knows the answer to my question.
As for buying food.......bread products are my biggest complaint. It frustrates me to no end the price they charge for whole wheat bread (real whole wheat, not the "white bread colored brown" wheat bread. Oh well. I guess it's an investment in your health. |
|
|
|
That's okay that it got off topic. I'm interested in all these things and I doubt anyone really knows the answer to my question. As for buying food.......bread products are my biggest complaint. It frustrates me to no end the price they charge for whole wheat bread (real whole wheat, not the "white bread colored brown" wheat bread. Oh well. I guess it's an investment in your health. Yup. No kidding, the price of bread is through the roof. You know, if you have a breadmaker, it's far, far cheaper than even the white stuff and it takes no time at all to throw together. You just have to be organized enough to know when you're running low so you make more before you're totally out (my problem ![]() |
|
|
|
That's an excellent idea. Bread makers aren't even very expensive if I remember correctly.
|
|
|
|
Edited by
Bushidobillyclub
on
Fri 11/21/08 02:55 PM
|
|
a lot of countries refuse to let food from the states inside their borders that should tell ya something It would seem that with all the progress made by modern medicine we would be healthier and smarter than ever. The opposite seems to be happening. every step of the way we encounter things that can be dangerous (through out history), this doesn't make everything dangerous, and doesn't place that danger everywhere. Since this topic has become more about food choices in general, I am wondering what people think/do about the cost of eating healthy. It seems very unfair that it is more expensive to eat healthy foods than unhealthy foods. I mean I could eat Top Ramn and Kraft Mac and Cheese all week for next to nothing. What are you buying? 80% of what I buy is fruits vegetables brown rice, whole wheat breads, and pasta, I eat extremely healthily and it costs a lot less then fast food, or pizza ect. Not buying meat I save a lot of money that I can then spend on some of the expensive prepackage stuff that is healthy. Yes, the new health craze has brought a lot of new products into the arena, and new with few sources of competition always mean expensive. If more people get on board the prices will come down, till then I will be cooking more. That's okay that it got off topic. I'm interested in all these things and I doubt anyone really knows the answer to my question. As for buying food.......bread products are my biggest complaint. It frustrates me to no end the price they charge for whole wheat bread (real whole wheat, not the "white bread colored brown" wheat bread. Oh well. I guess it's an investment in your health. Yup. No kidding, the price of bread is through the roof. You know, if you have a breadmaker, it's far, far cheaper than even the white stuff and it takes no time at all to throw together. You just have to be organized enough to know when you're running low so you make more before you're totally out (my problem ![]() Id like to get started doing that, bread is probably the biggest thing I go through the most. AND I love fresh backed home made breads EMMM EMM. |
|
|
|
I am not comparing the cost of eating at home vs. the cost of fast food. Eating at home is generallly always cheaper than eating out unless you are buying very expensive meats.
Brown rice is more expensive than white rice. Whole wheat pasta is more expensive than white pasta. Fresh fruits and veges are more expensive than canned. The applesauce with no sugar in it is more expensive than the applesauce with sugar added. This is what I'm talking about. |
|
|
|
Edited by
Bushidobillyclub
on
Fri 11/21/08 03:02 PM
|
|
I am not comparing the cost of eating at home vs. the cost of fast food. Eating at home is generallly always cheaper than eating out unless you are buying very expensive meats. Brown rice is more expensive than white rice. Whole wheat pasta is more expensive than white pasta. Fresh fruits and veges are more expensive than canned. The applesauce with no sugar in it is more expensive than the applesauce with sugar added. This is what I'm talking about. Excellent point. What is more interesting, is that to get the "white" version requires it to be processesed, or "bleached" . .. you would think that would make it more expensive . . .. but at the end of the day its what sells more that gets the cost cutting benefits. (very few folks prefer brown rice over white, or wheat bread over white.) Hopefully more people will get on bored with healthy foods, not only for the general prices, but also for the state of the well being of the human population, and the wonderful effect that will have on health care. |
|
|
|
That's an excellent idea. Bread makers aren't even very expensive if I remember correctly. Nope, you can usually get a decent one for less than $50 and Christmas is right around the corner ![]() |
|
|